Sunday, August 14, 2011

Overachiever bees

I have about 85 lbs of honey in the kitchen right now.

Our bees have been outdoing themselves. The suburbs, I tell ya, we got alot of flowers.

It's overwhelming...we don't know what we're gonna do with all of it (!!)

Even buying 16 oz containers for that much honey is kinda pricey. And we can't sell it at a farmers market because we process it out of our kitchen instead of a designated facility (so we can't get a license).

So it's either lemonade stand style selling or craigslist.

I thought we could combine the two concepts and have a highly publicized honey sale day and try to sell as much as we can.

Sept 17th, I propose. $5 per lb jar. The kids can work the table and earn a little middleman cut of the profits while we're at it.

1 comment:

  1. $5 is a great price -- you'll sell out. My CSA also sells some things like honey and homemade preserves, juices, and the 8 or 12 oz jars are closer to $10-13.